Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.

Tak dla szkoły

Spotkanie ze sportowcem

4 kwietnia 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie odbyło się spotkanie ze sportowcem, biegaczką Angeliką Cichocką oraz jej trenerem Jarosławem  Ścigała, w ramach warsztatów językowo – kulturalnych, projektu „TAK dla Szkoły” 

czytaj więcej w "TAK dla szkoły" 

 

Spotkanie z panią Mariolą Jakacką

11 października 2012, 12:15

1 października 2012 dzieci uczestniczące w warsztatach jezykowo-kulturalnych prowadzonych przez mgr Angeliką Wronę i mgr Zofię Kuzio udały się do Bytowskiego Centrum Kultury na spotkanie z panią Mariolą Jakacką – instruktorką plastyki, prowadzącą grupę „GWASZ” zrzeszającą dzieci i młodzież chcących rozwijać swoje zdolności plastyczne. Grupa ta ma na swoim kącie już 3 poważne wystawy zarówno w BCK jak i na zamku. W tym roku młodzi ludzie pokażą swoje prace obok innych plastyków z Pomorza tak znanych  i cenionych jak np. pan Pomorski

Wyprawa na ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą - „Las nad Jeziorem Mędrzechowskim”

11 października 2012, 11:51

13 czerwca, mimo nienajlepszej pogody, grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wyruszyła na pieszy rajd, kierując się polną drogą w stronę Jeziora Mędrzechowskiego do rezerwatu przyrody. 

Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez rezerwat „Las nad Jeziorem Mędrzechowskim” pozwoliła dzieciom podziwiać przepiękny wielogatunkowy drzewostan liściasty, z charakterystycznym runem.

Dzieci rozpoznawały rosnące tam drzewa;  buki, dęby, brzozy, lipy, jesiony, osiki i świerki. Widziały wiele wiosennych kwiatów. Podziwiały najciekawszą roślinę na ścieżce – skrzyp olbrzymi.

Podczas naszej wędrówki zatrzymywaliśmy się przy tablicach informacyjnych. Oglądaliśmy zamieszczone tam zdjęcia i czytaliśmy informacje o roślinach.

Strudzeni po pieszej wędrówce odpoczęliśmy nad Jeziorem Mędrzechowskim, a następnie zadowoleni, pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Bytowa. 


Wyprawa na ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą „Dąbrowa Rzepnicka”

11 października 2012, 11:50

 

  W ciepłe, majowe popołudnie grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wyruszyła na pieszy rajd na Ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą „Dąbrowa Rzepnicka”, kierując się ulicą Styp – Rekowskiego w kierunku Jeziora Rzepnica.

Gdy dotarliśmy  nad jezioro „Rzepnica”, zrobiliśmy krótki odpoczynek.  Dzieci otrzymały suchy prowiant. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę. Na trasie spotkaliśmy leśniczego, pana Marka Skierkę.

Po minięciu dawnego wiaduktu kolejowego znaleźliśmy się na początku ścieżki dydaktycznej. Pan  leśniczy pokazał na mapce i omówił naszą trasę.

Trasa, którą szliśmy oznakowana była zielonym liściem dębu, wiodła poprzez piękne drzewostany liściaste usytuowane wśród morenowych pagórków i dolin.

 

Wycieczka do Rezerwatu Przyrody Gołębia Góra

11 października 2012, 11:48

 

W  chłodny poranek, 22. 09. 2012 r. grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wyruszyła autokarem na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Gołębia Góra.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, do leśniczówki Miedzierza udaliśmy się w drogę na ścieżkę przyrodniczą Gołębia Góra.

Około 3 – kilometrowa ścieżka, którą szliśmy oznakowana była za pomocą strzałek kierunkowych oraz symbolu kwiatka przylaszczki, a dodatkowo na każdym przystanku znajdowała się mapka pokazująca, gdzie się aktualnie znajdowaliśmy. W drodze obserwowaliśmy rosnące tam ponad 200-letnie sosny o niespotykanej gdzie indziej korze w łuskowate wzory, ogromne buki, dorodne dęby, daglezje i brzozy brodawkowate. Dzieci dowiedziały się też, że lasy w sąsiedztwie Gołębiej Góry od wieków były własnością królewską i że obecną urodę w dużej mierze zawdzięczają leśnikom królewskim.

W czasie naszej wędrówki uczyliśmy się rozpoznawać różne gatunki drzew. Zapoznaliśmy się z treścią tablic informacyjnych, znajdujących się na trasie. Obserwowaliśmy mrowiska, budki lęgowe i napotkane zwierzęta leśne.

Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się również , że w dolinie Słupi występuje bardzo rzadki porost: granicznik płucnik, a jego obecność świadczy o czystości tych terenów, ponieważ ogranicznika można spotkać tylko na obszarach o najmniejszym zanieczyszczeniu atmosfery. 

Długi, ale bardzo przyjemny spacer zakończyliśmy przy leśniczówce. Tam każdy uczestnik wycieczki otrzymał napoje i słodki poczęstunek.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bytowa.


 

Wycieczka do Gospodarstwa pszczelarskiego

11 października 2012, 11:47

 

3 czerwca 2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bytowie uczestniczący w warsztatach ekologiczno – przyrodniczych odwiedzili Gospodarstwo pszczelarskie "Wędrowna Barć" w Krzemienicy, położonej w pasie nadmorskim blisko Ustki i Słupska.  

             Wieś Krzemienica to malownicza osada powstała w pierwszej połowie XIX wieku, która wcześniej była kolonią. Jej nazwa pochodzi od minerału - krzemień, który w okolicy jest rozpowszechniony i służył do budowy gospodarstw, brukowania ulic i obejść. Większość domów i zabudowań gospodarskich jest typu szachulcowego. Po Swołowie jest to najbardziej "szachulcowa" wieś w regionie słupskim.

 

Piknik edukacyjny -

24 września 2012, 12:49

 

W sobotę odbył się kolejny Piknik Edukacyjny realizowany w ramach projektu unijnego "TAK dla szkoły". Atrakcji naukowych było bardzo dużo. Pomimo, że pogoda nie była doskonała to frekwencja dopisała i wszyscy uczestnicy doskonale się bawili na boisku szkolnym i sali gimnastycznej.

Podczas pikniku, pod okiem profesjonalnych animatorów można było eksperymentować przy następujących stanowiskach:

A. Wioska człowieka

Na tym stanowisku uczniowie zapoznają się z budową człowieka. Będą mieli możliwość przekonać się jak zbudowany jest człowiek, jakie funkcje mają poszczególne organy. Następnie każdy uczestnik przeprowadza swoją własną analizę DNA. Dzieci pobierają własną próbkę, przy użyciu szeregu odczynników uzyskują widoczne własne DNA.

B. Chemia molekularna

Chemia molekularna to praktyczna zabawa z ciekłym azotem. Każda uczestnik dowie się jak zimny jest ciekły azot  oraz będzie mógł spróbować przepysznych lodów molekularnych.

C. Wielkie bańki mydlane

Tutaj cała przestrzeń zostanie wypełniona małymi kolorowymi bańkami. Pomiędzy nimi uczniowie wykonujący gigantyczne bańki mydlane. Dodatkowo zamykanie dzieci w bańkach.

D. Maszyna energii

To stanowisko umożliwiające przeprowadzenie zamiany jednego rodzaju energii na drugi. Głównym zadaniem uczestników jest ustawienie trampolin w taki sposób, aby kula odbija się od 6 kolejnych trampolin. Dodatkowo każdy sprawdzi w jaki sposób zbudować most, tak by przepłynęła pod nim łódka.

E. Siła sprężystości i zasada zachowania energii

Najlepiej jak fizyka sprawdzana jest w praktyce. Na wielkiej zjeżdżalni każdy uczestnik pozna jak działa siła sprężystości i czym jest zasada zachowania energii.

F. Pokazy specjalne z użyciem ciekłego azotu

Pokazy podczas, których uczniowie w zaskakujący sposób poznają właściwości ciekłego azotu. 

 

Wyjazd do Centrum Nauki EXPERYMENT

Entuzjastyczny odbiór pikniku edukacyjnego, zorganizowanego w ramach zadania 8: „Interaktywna edukacja”, zainspirował nas do zorganizowania wyjazdu do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Uczniowie klas 4-6 w trzech turach zwiedzili Gdańsk, Sopot i Gdynię. 

Zielona szkoła 2012

10 maja 2012, 11:47

 

Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytowie  zorganizowała wyjazd do  Wygonina (Zielona Szkoła) w dniach od 28.04.2012r. do 30.04.2012 r. dla uczestników warsztatów ekologiczno-przyrodniczych , w ramach projektu „Tak dla Szkoły” .

Rano, 28 kwietnia 34 osobowa grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych przybyła do pięknego ośrodka w Wygoninie, położonego na Kaszubach, na obszarze należącym do najbardziej malowniczych krajobrazów Pomorza. Czyste, ekologiczne środowisko wolne od uciążliwości przemysłowych sprawia, że obszar ten może poszczycić się nieskażonym powietrzem. Przebywanie w takim środowisku korzystnie wpływa na zdrowie i jednocześnie daje możliwość przeprowadzenia interesujących zajęć, podczas których uczniowie w nietypowy sposób mogą pogłębić wiedzę i poprawić relacje w gronie rówieśników.

 

Warsztaty ekologiczno – przyrodnicze w Akwarium Gdyńskim

18 kwietnia 2012, 21:11

W sobotę 31 marca 2012 r. uczestnicy warsztatów ekologiczno – przyrodniczych pojechali na wycieczkę do Gdyni, by poszerzyć swoją wiedzę z edukacji morskiej. Zwiedzili  Akwarium Gdyńskie, które prezentuje najciekawsze okazy hodowane w sztucznych warunkach.
Nasi uczniowie zobaczyli niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
W sali  – Amazonia” ukazującej środowisko Dorzecza Amazonki podziwiali anakondy zielone, piękne i niebezpieczne płaszczki słodkowodne oraz krwiożercze piranie czerwone, które uznawane są za najbardziej krwiożercze ryby. 


Archiwum Tak dla szkoły

strona:    1    2    3    Next page
Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5