Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.
wróć

Warsztaty ekologiczno – przyrodnicze w Akwarium Gdyńskim

18 kwietnia 2012, 21:11

 


W sobotę 31 marca 2012 r. uczestnicy warsztatów ekologiczno – przyrodniczych pojechali na wycieczkę do Gdyni, by poszerzyć swoją wiedzę z edukacji morskiej. Zwiedzili  Akwarium Gdyńskie, które prezentuje najciekawsze okazy hodowane w sztucznych warunkach.
Nasi uczniowie zobaczyli niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
W sali  – Amazonia” ukazującej środowisko Dorzecza Amazonki podziwiali anakondy zielone, piękne i niebezpieczne płaszczki słodkowodne oraz krwiożercze piranie czerwone, które uznawane są za najbardziej krwiożercze ryby.
Na I piętrze Akwarium Gdyńskiego mieści się sala „Rafa Koralowa”, w której dzieci zobaczyły największą żywą rafę koralową w Polsce. W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, podziwialiśmy kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwyciły nas niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Zobaczyliśmy tu m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.
W sali na II piętrze – Na Styku Wody i Lądu” uwagę dzieci przykuł zbiornik z węgorzami elektrycznymi. Choć ta ryba wygląda łagodnie, może wytwarzać napięcie elektryczne od 300 do 600 V i natężenia 1 Ampera, zdolne zabić nawet człowieka!
W „Sali Mokrej” znajdują się zbiorniki dotykowe. Nasi przyrodnicy mogli przyjrzeć się z bliska rybom, podpatrzeć ich zachowanie, a nawet je dotknąć.

Uczestniczyliśmy również w zajęciach,  prowadzonych metodami interaktywnymi.
Dzieci sprawdzały twardość wody, prowadziły obserwacje pod mikroskopem.
Wykonały też piękne prace plastyczne tematycznie związane z morzem.

Po zwiedzeniu akwarium i zakupieniu pamiątek pojechaliśmy do pizzerii. Ok. godz. 14 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bytowa.

Na szkolnej gazetce umieściliśmy prace wykonane przez dzieci w czasie zajęć w Akwarium Morskim w Gdyni.

Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, pozwoliła poszerzyć wiedzę z zakresu edukacji morskiej. Korzystnie wpłynęła też na stosunki interpersonalne w grupie.

 

Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5