Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.
wróć

Wycieczka do Rezerwatu Przyrody Gołębia Góra

11 października 2012, 11:48

 

W  chłodny poranek, 22. 09. 2012 r. grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wyruszyła autokarem na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Gołębia Góra.

Gdy dojechaliśmy na miejsce, do leśniczówki Miedzierza udaliśmy się w drogę na ścieżkę przyrodniczą Gołębia Góra.

Około 3 – kilometrowa ścieżka, którą szliśmy oznakowana była za pomocą strzałek kierunkowych oraz symbolu kwiatka przylaszczki, a dodatkowo na każdym przystanku znajdowała się mapka pokazująca, gdzie się aktualnie znajdowaliśmy. W drodze obserwowaliśmy rosnące tam ponad 200-letnie sosny o niespotykanej gdzie indziej korze w łuskowate wzory, ogromne buki, dorodne dęby, daglezje i brzozy brodawkowate. Dzieci dowiedziały się też, że lasy w sąsiedztwie Gołębiej Góry od wieków były własnością królewską i że obecną urodę w dużej mierze zawdzięczają leśnikom królewskim.

W czasie naszej wędrówki uczyliśmy się rozpoznawać różne gatunki drzew. Zapoznaliśmy się z treścią tablic informacyjnych, znajdujących się na trasie. Obserwowaliśmy mrowiska, budki lęgowe i napotkane zwierzęta leśne.

Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się również , że w dolinie Słupi występuje bardzo rzadki porost: granicznik płucnik, a jego obecność świadczy o czystości tych terenów, ponieważ ogranicznika można spotkać tylko na obszarach o najmniejszym zanieczyszczeniu atmosfery. 

Długi, ale bardzo przyjemny spacer zakończyliśmy przy leśniczówce. Tam każdy uczestnik wycieczki otrzymał napoje i słodki poczęstunek.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bytowa.


 


Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5