Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.
wróć

Zielona szkoła 2012

10 maja 2012, 11:47

 

Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytowie  zorganizowała wyjazd do  Wygonina (Zielona Szkoła) w dniach od 28.04.2012r. do 30.04.2012 r. dla uczestników warsztatów ekologiczno-przyrodniczych , w ramach projektu „Tak dla Szkoły” .

Rano, 28 kwietnia 34 osobowa grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych przybyła do pięknego ośrodka w Wygoninie, położonego na Kaszubach, na obszarze należącym do najbardziej malowniczych krajobrazów Pomorza. Czyste, ekologiczne środowisko wolne od uciążliwości przemysłowych sprawia, że obszar ten może poszczycić się nieskażonym powietrzem. Przebywanie w takim środowisku korzystnie wpływa na zdrowie i jednocześnie daje możliwość przeprowadzenia interesujących zajęć, podczas których uczniowie w nietypowy sposób mogą pogłębić wiedzę i poprawić relacje w gronie rówieśników.

Nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją kondycję i sprawność fizyczną podczas zabaw w „Parku linowym”. Niektórzy musieli poradzić sobie z emocjami ze stresem, strachem i lękiem wysokości. Wszyscy, nawet najmłodsi pokonali trudne przeszkody. Frajdy było co niemiara.

Podczas pobytu w „Zielonej szkole” dzieci aktywnie spędzały czas, uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach i grach na boisku i w lesie. Między innymi grały w tenisa, bawiły się w podchody.

Wiele radości sprawiła dzieciom rywalizacja drużyn o zdobycie tytułu „Komandosów”. Podczas tej zabawy musieli zdobyć flagę i wykazać się walecznością, sprytem, zwinnością, oraz powagą w sytuacjach zabawnych. 

Kolejnym ciekawym zadaniem, z jakim musiały się zmierzyć drużyny, było wykonanie szałasu, z odpowiednim wejściem, zadaszeniem i obejściem. Wszystkie drużyny zgodnie pracowały, a pomysłów nie brakowało. Wspólna grupowa praca zakończyła się pomyślnie, wykonane szałasy były mocne, stabilne i prezentowały się efektownie

W ośrodku, którym mieszkaliśmy też nie było czasu na nudę. Dzieci grały w „Piłkarzyki”, jeździły na rowerach stacjonarnych, uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach.

Dużą atrakcją dla dzieci była nauka jazdy na kładach pod okiem instruktorów. Wcześniej poznały podstawowe zasady prowadzenia pojazdu i zasady bezpieczeństwa.

Po aktywnym spędzeniu czasu w terenie nasi uczniowie chętnie odwiedzali stołówkę. Wszystkie dania serwowane przez kuchnię były bardzo smaczne, a dzieci jadły je z apetytem. 

Dzieci bawiły się również na dyskotece , która odbyła się w sali gimnastycznej. Zintegrowana grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wesoło bawiła się przy dźwiękach muzyki. 

Przebywanie dzieci na  świeżym powietrzu  zapewniło dzieciom bezpośredni kontakt i optymalne warunki do wielostronnego przeżywania, działania, poznawania środowiska przyrodniczego. 

Ważnym środkiem przekazu była zabawa z przyrodą i w przyrodzie, która ukazała nowe podejście do siebie wzajemnie i do środowiska. 

 

Danuta Jaszewska – Czaja

Beata Kurkowska


 


Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5