Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.
wróć

Wycieczka do Gospodarstwa pszczelarskiego

11 października 2012, 11:47

 

 

3 czerwca 2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bytowie uczestniczący w warsztatach ekologiczno – przyrodniczych odwiedzili Gospodarstwo pszczelarskie "Wędrowna Barć" w Krzemienicy, położonej w pasie nadmorskim blisko Ustki i Słupska.  

             Wieś Krzemienica to malownicza osada powstała w pierwszej połowie XIX wieku, która wcześniej była kolonią. Jej nazwa pochodzi od minerału - krzemień, który w okolicy jest rozpowszechniony i służył do budowy gospodarstw, brukowania ulic i obejść. Większość domów i zabudowań gospodarskich jest typu szachulcowego. Po Swołowie jest to najbardziej "szachulcowa" wieś w regionie słupskim.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć i poznać charakterystyczne dla tej wsi zabudowania, których głównym budulcem były drewniane bale i glina. 

Podczas „zielonej lekcji”, prowadzonej przez panią Grażynę Onisiewicz w „Edukacyjnej Sali Pszczelarskiej” uczniowie obejrzeli film o życiu i zwyczajach pszczół oraz zdjęcia przedstawiające rozwój pszczół, wysłuchali pogadanki o pracy w pasiece. 

Uzyskali wiele cennych informacji o produktach pszczelich pozyskiwanych w pasiece i ich walorach zdrowotnych. Pani prowadząca zajęcia pokazała dzieciom omawiane produkty pszczelarskie: pyłek kwiatowy, węza i kit pszczeli, wosk, i różne rodzaje miodu. 

Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła prezentacja sprzętu pasiecznego używanego dawniej i dziś (podkurzacz, dłuto, nóż, widelec, miotełkę, ramki, miodarkę, odstojaki do miodu itp.). 

Dzieci mogły dokładnie przyjrzeć się, dotknąć, a nawet sprawdzić działanie niektórych urządzeń.  Między innymi kręciły ręczną miodarką.

Ciekawym przeżyciem dla dzieci było poznanie pszczelej rodziny znajdującej się w szklanym ulu oraz sposobu znakowania królowej.

 

 

Kolejnym elementem „zielonej lekcji” była pogadanka na temat ochronnego stroju  pszczelarza. Jest nim biały, szczelny kombinezon z dużą ilością kieszeni, twarde i wysokie buty, kapelusz z siatką i rękawice pszczelarskie. Właścicielka pasieki podkreśliła, że strój ochronny pszczelarza ma ogromne znaczenie.

Dużą atrakcją dla dzieci było przymierzenie kapelusza ochronnego. Każdy mógł zobaczyć w lustrze jak prezentuje się w takim nakryciu głowy.

Po zajęciach na dzieci czekały niespodzianki. Pani Grażyna Onisiewicz zaprosiła wszystkich na degustację miodu. Każde dziecko skosztowało smacznego i słodkiego miodu z pasieki „Wędrowna barć”.

Poza tym właścicielka gospodarstwa pszczelarskiego wręczyła wszystkim pamiątkowe widokówki.

Uczniowie jak zwykle podczas wycieczki nie mogli doczekać się chwili, w której będą mogli kupić pamiątki. 

Kiedy każdy zakupił jakiś drobiazg ze sklepu pszczelarskiego udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego „U rolnika” w Krzemienicy, gdzie piekliśmy kiełbaski, a dzieci dodatkowo wybiegały się na placu zabaw.

Z wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, gdyż oprócz wspólnych zabaw u przesympatycznego właściciela gospodarstwa agroturystycznego, Jana Gąsienicy, uczniowie utrwalili i wzbogacili swoją wiedzę na temat pszczół. Wykład o pszczelej rodzinie był przygotowany profesjonalnie, właścicielka pasieki dostosowała treści do wieku uczniów oraz poprowadziła go metodami aktywizującymi.

 

 


Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5