Czarne Wesele - wycieczka po województwie pomorskim

29 maja 2012, 21:13

W dniu 01.05.2012 roku odbyła się druga wycieczka po województwie pomorskim realizowana w ramach programu „Babciu, Dziadku masz wiadomość 2” w ramach projektu POKL Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. W wycieczce wzięło udział 30 uczestników ( 15 Babć i Dziadków oraz 15 wnucząt ).

Celem wycieczki było zwiedzenie  Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz udział w imprezie folklorystycznej „Czarne Wesele”. Uczestnicy obejrzeli zabytkowe zagrody i występy kaszubskich zespołów, które prezentowały tradycyjne tańce i przyśpiewki. Dorośli uczestnicy mogli zażyć tabaki.

Po oficjalnym otwarciu „Czarnego Wesela” Babcie i Dziadkowie wraz z wnuczętami obserwowali zainscenizowane sceny, w których demonstrowane były zajęcia mieszkańców słowińskiej wsi. Głównym punktem programu była obserwacja wydobycia torfu.

Można było wziąć udział w wyrobie lin, cięciu  desek, wypieku chleba i wielu innych pracach. Niektórzy spróbowali swoich sił w wyrobie klumpów.  Wielu smakował chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Babcie, Dziadkowie i wnuczęta obejrzeli prezentowane stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty oraz wyposażenie wiejskich wnętrz. Bardzo interesujący był towarzyszący imprezie jarmark wyrobów ludowych.

Po zwiedzaniu wszyscy wzięli udział w pierogowej uczcie w w „Gościńcu Pod Rowokołem” w Smołdzinie. Pierogi były wyśmienite, ale najbardziej smakowały te z mięsem.

Tekst; J. Turzyńska