Tak dla szkoły – Rajd na ścieżkę przyrodniczą „Dąbrowa Rzepnicka”

14 czerwca 2011, 09:58

W dniu  6 czerwca  2011 r. w ramach  projektu „Tak dla Szkoły” uczestnicy warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wzięli udział w rajdzie na ścieżkę przyrodniczą –  „Dąbrowa Rzepnicka” . Rajd zorganizowały panie: Beata Kurkowska, Danuta Jaszewska- Czaja.

W słoneczne, majowe popołudnie grupa uczestników warsztatów ekologiczno – przyrodniczych wyruszyła na pieszy rajd,  kierując się ulicą Styp – Rekowskiego w kierunku Jeziora Rzepnica. Trasa oznakowana zielonym liściem dębu wiedzie poprzez piękne drzewostany liściaste usytuowane wśród morenowych pagórków i dolin. Wędrując tą ścieżką przyrodniczą, można miło spędzić czas na świeżym powietrzu, wśród szumu drzew oraz zyskać wiedzę na temat gospodarki leśnej.

Ścieżka przyrodnicza ” Dąbrowa Rzepnicka„ pozwoliła podziwiać dzieciom drzewostan liściasty, w którym dominują  buk i dąb. Dzieci rozpoznawały również iglaste gatunki drzew i krzewów. Młodzi przyrodnicy z zainteresowaniem obserwowali duże powalone drzewa, podmokłe tereny a także jary i wąwozy. Słuchali i rozpoznawali odgłosy ptaków oraz rozróżniali rosnące rośliny leśne.

Strudzeni po pieszej wędrówce odpoczęliśmy nad Jeziorem Rzepnickim, a następnie zadowoleni, pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Bytowa.

Ścieżka edukacyjna prowadząca przez rezerwat „Dabrowa Rzepnicka ” jest ciekawą trasą dydaktyczną. Pozwoliła poznać dzieciom środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy, odkryć jej piękno i nabrać szacunku dla otaczającej ich przyrody. Zajęcia terenowe korzystnie wpłynęły też na wychowanie moralno-społeczne, estetyczne i zdrowotne.

Dzięki wspólnym rajdom i wycieczkom narodziło się wiele przyjaźni i wzajemnej życzliwości . Wspólne spędzanie czasu z uczestnikami  rajdów dało mam niebywałą okazję integrowania się z nowopoznanymi kolegami. Z pieszych wycieczek  wróciliśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i sympatycznych wspomnień. Dzieci z trudem pokonały trasę, wymagało to od nich dużego wysiłku, ale też sprawiło dużo satysfakcji.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii projektu