KINOSZKOŁA

W dniu 13.11.2019 klasy 5a,5c, 6a i 6c udały się do Bytowskiego Centrum Kultury w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej - KinoSzkoła, żeby wziąć udział w warsztatach i obejrzeć film. Tematem przewodnim  była przemoc i umiejętność reagowania na nią.

Pani prowadząca warsztaty zwróciła uwagę jak ważną rolę odgrywa umiejętność reagowania na dziejącą się w naszym otoczeniu przemoc. Zastanawiała się też z uczniami co zrobić i kogo informować o przemocy jaka dotyka nas w rożnych miejscach oraz czy informowanie o tym jest donoszeniem na innych, czy działaniem dla dobra krzywdzonego człowieka.

Po prelekcji przyszedł czas na film "Hej, sokoły", który opowiadał o bardzo ważnym i jakże wstydliwym dla każdej ze stron temacie alkoholizmu i sytuacji dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Dzieciaki z takich rodzin wkładają wiele wysiłku w to, żeby ukryć fakt, że w domu dzieje się coś nie tak. Z jednej strony bardzo się wstydzą, z drugiej - nie wierzą, że ktoś może im pomóc. Film ukazał też inny problem, że dzieci z rodzin dysfunkcyjnych same stają się agresorami i trudno je zrozumieć oraz im pomóc. Agresja jaką doznają w domu przenosi się na grunt szkoły, klasy i grup, do których należą - dzieci muszą odreagować.  Film kończy szczęśliwie i pokazuje, że reagowanie na dziejącą się krzywdę może przynieść wiele dobrego dla osoby krzywdzonej i osoby krzywdzącej.

Uczniowie mieli czas na przemyślenia dotyczące przemocy jaka dokonuje się w ich otoczeniu i sposobów przeciwdziałania jej. Na pewno wyjście do BCK-u nie był straconym czasem, oby pomogło dzieciom zrozumieć że reagowanie na krzywdę nie jest czymś złym.

Paweł Chmielecki