GOŚCIE Z MIASTA PARTNERSKIEGO FRANKENBERG Z NIEMIEC

W dniach 17.09.-22.09. 2018 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły oraz klas trzecich Gimnazjum nr 2  w Bytowie gościli w swoich domach kolegów z miasta partnerskiego Frankenberg z Niemiec. Uczniowie szkoły Burgwaldschule odwiedzili  Bytów  po raz dziewiąty.  Celem trwającej od siedemnastu lat międzynarodowej wymiany uczniów jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Dla naszych uczniów to również okazja do sprawdzenia w praktyce znajomości języka niemieckiego.

Pierwszy dzień wizyty goście spędzili w domach swoich "nowych rodzin" poznając się wzajemnie i odpoczywając po całonocnej podróży.  We wtorek uczniowie z Frankenbergu udali się  wraz z opiekunami z wizytą do Burmistrza, następnie wpólnie zwiedzaliśmy Bytów  pokazując kolegom z Niemiec  zabytki rodzinnego miasta.  Kolejny dzień  spędziliśmy w Toruniu, gdzie zwiedziliśmy stare miasto i wspólnie piekliśmy pierniczki w Muzeum Toruńskiego Piernika. Czwartkowe przedpołudnie spedziliśmy pracując w grupach polsko- niemieckich nad projektem"Wszyscy jesteśmy tacy sami?" Tego dnia aktywnie spędzaliśmy czas ucząc się tańczyć, a wieczorem wspólnie grilując i grając w gry zespołowe. Ostani wspólny dzień spędziliśmy w Łebie, wędrując po wydmach. Sobota to dzień pożegnania. Goście wyjechali, zabierając ze sobą pozytywne  wspomnienia z pobytu z naszym mieście.

Opiekunami wymiany byli: Elżbieta Kaczyńska, Patrycja Reschke, Patrycja Kwiatkowska, Michael Kaspar, Siegilinde Peter-Möller i Kevin Kulss.

Wymiana   została dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży oraz Urząd Miasta Bytów, Land Hesja i Związek Partnerski Miasta Frankenberg.

Patrycja Reschke