WYJAZD NA UKRAINĘ

W dniach 14-21 września 2018 roku uczący się w naszej szkole języka ukraińskiego wraz z  nauczycielami z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej  na Ukrainę,  zorganizowanej przez panią Mirosławę Hanasko.

W trakcie pobytu we Lwowie i Żółkwi uczniowie poznawali kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów. Brali udział w zajęciach oraz warsztatach przygotowanych przez tamtejsze szkoły oraz prężnie działający dom kultury w Żółkwi. Oprócz zajęć uczniowie byli na spektaklach we Lwowskiej  Operze  Narodowej, Teatrze Lalek i kinie po ukraińsku. Zachwyceni architekturą Lwowa, pogłębiali wiedzę na temat Polaków związanych z miastem i rejonem, w którym mieszkali. Jeden dzień wycieczki poświęcony był historii i postaci Jana Sobieskiego. Uczniowie zwiedzili pobliskie zamki obronne, które w niezwykle malowniczy sposób wpisywały się w krajobraz zwiedzanej Ukrainy.

W   czasie, kiedy uczniowie siedzieli w klasach razem ze swoimi ukraińskimi kolegami,  nasi nauczyciele pani Anna Łagocka i Anna Chajecka prowadziły zajęcia z języka polskiego i angielskiego w odwiedzanych szkołach. Były to pełne wzruszeń i emocji spotkania z uczniami i nauczycielami, dla których odwiedziny polskiej grupy były niezwykłym wydarzeniem. W tym samym czasie we Lwowie trwało Międzynarodowe Forum Książki, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele brali udział w spotkaniach literackich oraz bogacili swój księgozbiór, penetrując ponad 900 stoisk z książkami!

Uczestnicy wycieczki zapamiętają Lwów jako miejsce przyjazne, ciepłe, pachnące kawą i czekoladą, a zawiązanie tam znajomości przetrwają przez kolejny rok. Mamy nadzieję, że podpisane porozumienie między naszą szkoła a szkołą „Pervocvit” na Ukrainie zaowocuje kolejnymi spotkaniami, być może także u nas.

A. Chajecka