WYCIECZKA DO TEATRU LALKI - Opowieści spod stołu

23 stycznia dwie klasy z naszej szkoły, klasa 6c i 7b pojechały do Słupska, by obejrzeć przedstawienie w Teatrze Lalki „Tęcza” dotyczące dziecięcej  twórczości Witkacego pt. „Opowieści spod stołu”.. Sztuka była bardzo eklektyczna, łączyła w sobie wiele różnych form teatralnych. Opowiadała o dzieciństwie Witkacego i jego dziecięcych przedstawieniach. Zostały podczas niej przedstawione 3 jego sztuki, które napisał mając zaledwie 8 lat, a które przez dorosłych zostały uznane za genialne. Okazało się bowiem, że młody Stasiu jest w stanie intuicyjnie łączyć ze sobą gatunki teatralne na takim poziomie, jak znani twórcy teatru absurdu, którzy mieli za sobą wielkie doświadczenie i wiedzę teoretyczną. W czasie przedstawienia wykorzystano maski, marionetki sycylijskie, kamerę cyfrową z rzutnikiem przeźroczy z lat 80,  łącząc tym samym nowoczesność z przeszłością.

Po przedstawieniu odbyła się lekcja teatralna, w czasie której dzieci dowiedziały się trochę o wczesnej twórczości Witkacego, a przede wszystkim zapoznały się z lalkami wykorzystywanymi w Teatrze Tęcza. Mogły spróbować nimi poruszać i zagrać małe etiudy. Myślę, że po tych warsztatach na pewno odróżnią pacynkę od marionetki i jawę od kukły, czy marionetki sycylijskiej.

A.Wrona