Szkola Podstawowa nr 5. Szkola z usmiechem.
wróć

Sukces w konkursie „Historia Nagród Nobla”

15 grudnia 2017 r. w Gdańsku odbył się wojewódzki finał konkursu „Historia Nagród Nobla”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły – Bartosz Król z klasy VII e oraz Ryszard Rakowicz z klasy VII d. Organizatorem konkursu było Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Lingwista” w Gdańsku i to właśnie w jego siedzibie odbyły się finałowe zmagania, które zgromadziły kilkudziesięciu uczniów z klas drugich i trzecich gimnazjów oraz z klas siódmych szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego. Celem konkursu było poznanie dokonań fundatora tej niezwykle prestiżowej nagrody – Alfreda Nobla, a także przybliżenie postaci i osiągnięć laureatów Nagrody Nobla, ze szczególnym uwzględnieniem tych pochodzących z Polski. 

Finał gdańskiego konkursu podzielony był na trzy części. W pierwszej, wszyscy uczestnicy rozwiązywali test obejmujący 30 pytań. W drugiej części  uczniowie prezentowali sylwetki i dokonania wybranych przez siebie polskich noblistów. Trzecia część, i zarazem najtrudniejsza, obejmowała serię pytań, przy czym uczestnik, który udzielił nieprawidłowej odpowiedzi odpadał z dalszych rozgrywek. 

Jak wypadli nasi finaliści? Rysiowi Rakowiczowi zabrakło jednego punktu za test, by dostać się do ścisłego finału konkursu. Natomiast w gronie walczących o zwycięstwo znalazł się Bartek Król. Bartek przebojowo zaprezentował postać naszego jedynego laureata pokojowej Nagrody Nobla, byłego prezydenta RP i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” – Lecha Wałęsy. W niezwykle zaciętym pojedynku na pytania dotyczące życia i dokonań fundatora nagrody i jej laureatów, Bartek otarł się o zwycięstwo i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Wszyscy jesteśmy dumni z sukcesu Bartka i składamy mu oraz Rysiowi Rakowiczowi serdeczne gratulacje. Warto też nadmienić, że Bartek Król w nagrodę za zdobycie trzeciego miejsca, oprócz dyplomu i książki, uzyskał stypendium zwalniające całkowicie z opłaty czesnego w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym „Lingwista” w Gdańsku. Opiekunem finalistów z naszej szkoły był nauczyciel historii Krzysztof Stępień.


Copyright (c) 2008 Szkoła Podstawowa nr 5